Değişken Faiz Oranlı 1 Yıldan Uzun Vadeli Mevduat Hesaplarında Tevkifat Oranı % 0 Olarak Belirlenmiştir.

Sirküler

05/01

03.05.2019

KONU :

* Değişken Faiz Oranlı 1 Yıldan Uzun Vadeli Mevduat Hesaplarında Tevkifat Oranı % 0 Olarak Belirlenmiştir.

 

01.05.2019 tarihli ve 30761 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 1015 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile; enflasyona bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplardan elde edilen mevduat faizleri için uygulanacak tevkifat oranı % 0 olarak belirlenmiştir.

Değişiklik sonrasında Türk Lirası cinsinden mevduat faizlerine uygulanacak Gelir Vergisi tevkifat oranları tablosuna aşağıda yer verilmiştir.

 

 

Tevkifat Oranı

i) Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplarda

15%

ii) 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda

12%

iii) 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda

10%

iv) Enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda (1015 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile eklenen alt bent)

0%

 

Söz karar 01.05.2019 tarihinden itibaren açılan vadeli hesaplara ödenecek faizler için uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girmiş olup sirkülerimiz ekinde yer almaktadır.


Saygılarımızla,

 

 

Bu dokümanda yer alan bilgiler genel içeriklidir ve herhangi bir gerçek veya tüzel kişinin özel durumuna hitap etmemektedir. Sürekli güncel ve doğru bilgi sunumuna özen gösterilmesine karşın bu bilgiler her zaman her durumda doğru olmayabilir. Hiç kimse özel durumuna uygun bir uzman görüşü almaksızın , bu dokümanda yer alan bilgilere dayanarak hareket etmemelidir. Nexia Türkiye ve AS Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş.’ye, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

 

 

 

 

 SIRKULER EKI-05-01.pdf


© Copyright 2016 As Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.