Sirküler

KDV Ile Gelir ve Kurumlar Vergisi Iade Sureclerinin Takibine Iliskin Duyuru Yayimlandi.

Sirküler

02/15

25.02.2019

KONU:

 

KDV İle Gelir ve Kurumlar Vergisi İade Süreçlerinin Takibine İlişkin Duyuru Yayımlandı.

 

Kdv İle Gelir Ve Kurumlar Vergisi İade Süreçlerinin Takibine İlişkin Duyuru Yayımlandı:

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 13.02.2019 tarihinde yayımlanan duyuruda;

 

KDV ve Gelir/Kurumlar Vergisi iade süreçlerinin takip edilmesi amacıyla oluşturulan İade Takip Sistemi ile mükellefler tarafından elektronik ortamda standart iade talep dilekçesi ile yapılan KDV ve Gelir/Kurumlar Vergisi iade taleplerinin hangi aşamada olduğu, ne gibi işlemler yapıldığı anlık olarak, İnternet Vergi Dairesi->Bilgi Girişi->İadem Nerede ekranından detaylı bir şekilde görüntülenebilmesi için gerekli güncellemelerin yapıldığı belirtilmiştir.

“İadem Nerede” ekranından; mükelleflerin Standart İade Talep Dilekçesi ile talep ettikleri KDV ve Gelir/Kurumlar vergisi iade taleplerinin ekrana girildiği an itibariyle hangi aşamada (memur, şef, müdür yardımcısı, müdür, muhasebe ve gerek olması durumunda defterdarlık/ başkanlık) olduğu, söz konusu iadenin kaç gündür beklediği veya tamamlandı ise kaç günde tamamlandığı (Vergi Dairesi, Başkanlık/Defterdarlık ve Mükellefte geçen süre ayrımı ile) ile iade talep dilekçesinde yer alan bazı bilgilere ulaşılabilir.

 

 "İadem Nerede ?" ekranının kullanımı için konu ile ilgili hazırlanan “Kılavuz” sirkülerimizin ekinde yer almaktadır.

Saygılarımızla,

Bu dokümanda yer alan bilgiler genel içeriklidir ve herhangi bir gerçek veya tüzel kişinin özel durumuna hitap etmemektedir. Sürekli güncel ve doğru bilgi sunumuna özen gösterilmesine karşın bu bilgiler her zaman her durumda doğru olmayabilir. Hiç kimse özel durumuna uygun bir uzman görüşü almaksızın , bu dokümanda yer alan bilgilere dayanarak hareket etmemelidir. Nexia Türkiye ve AS Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş.’ye, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.
İlk 10

'International Accounting Bulletin' Dünya Ciro Anketine Göre

İletişim

© Copyright 2019 As Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.