Sirküler

50'den Az Çalışanı Olan ve Az Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İş yerleri İçin İSG Uzmanı ve İşyeri Hekimi Bulundurma Zorunluluğu 01.07.2020 Tarihinde Başladı.

Sirküler

07/06

10.07.2020

Konu:

* 50'den Az Çalışanı Olan ve Az Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İş yerleri İçin İSG Uzmanı ve İşyeri Hekimi Bulundurma Zorunluluğu 01.07.2020 Tarihinde Başladı.

 

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile işverenlere; işçilere yönelik mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunmasına yönelik çalışmaları kapsayacak şekilde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve sağlık personeli bulundurma yükümlülüğü getirilmişti.

Bu kapsamda getirilen yükümlülükler arasında bulunan 50'den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan özel sektöre ait işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü en son 01.07.2020 tarihine kadar ertelenmişti.

Yeni bir erteleme olmaması durumunda; 01.07.2020 tarihi itibariyle az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50'den az çalışanı bulunan tüm iş yerlerinde, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin görevlendirilmesi yasal bir zorunluluk halinde gelmiş bulunmaktadır.

Yasal zorunluluğun başladığı tarih itibari ile iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri hizmeti almamış olunması durumunda, iş yerinin tehlike sınıfı ve yapılan ihlalin durumuna göre belirlenen idari para cezası yaptırımına tabii olunacağını önemle hatırlatırız.

İş Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmış “Sıkça Sorulan Sorular” dokümanına aşağıda yer alan link üzerinden erişim sağlanabilecektir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saygılarımızla. 

Bu dokümanda yer alan bilgiler genel içeriklidir ve herhangi bir gerçek veya tüzel kişinin özel durumuna hitap etmemektedir. Sürekli güncel ve doğru bilgi sunumuna özen gösterilmesine karşın bu bilgiler her zaman her durumda doğru olmayabilir. Hiç kimse özel durumuna uygun bir uzman görüşü almaksızın , bu dokümanda yer alan bilgilere dayanarak hareket etmemelidir. Nexia Türkiye ve AS Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş.’ye, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.
İlk 10

'International Accounting Bulletin' Dünya Ciro Anketine Göre

İletişim

© Copyright 2019 As Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.